WEBINARIUM EASE FOCUS 3- DAS AUDIO EVENT-26A

W dniu czwartym maja 2021 roku w Żyrardowskim Centrum Kultury odbyło się webinarium dotyczące programowania i strojenia systemów elektroakustycznych w specjalistycznym oprogramowaniu EASE. Jednocześnie przeprowadzona została prezentacja liniowego systemu nagłośnienia marki DAS AUDIO – EVENT26A. Szkolenie prowadził Piotr Mela – reżyser dźwięku, akustyk między innymi zespołu Blue Cafe.

 


Jakiego sprzętu użyliśmy do nagłośnienia sali w ŻCK?

 

W celu zapewnienia odpowiedniej predykcji na Sali koncertowej Żyrardowskiego Centrum Kultury zdecydowaliśmy się na zastosowanie systemu liniowego EVENT26A, wspomaganego większymi subwooferami EVENT218A. Mamy tu więc po 6 topów 26A na stronę, cztery suby 115A na jednej linii, rozmieszczone równomiernie na podsceniu oraz dwa subwoofery 218A po rogach Sali. Jako, że sala jest dość trudna do równomiernego pokrycia dźwiękiem, ponieważ występuje tu balkon przykrywający boczne fotele, na potrzeby prezentacji skupiliśmy się na nagłośnieniu głównej części widowni oraz dogłośnieniu foteli na samym balkonie poprzez zastosowanie dodatkowych zestawów głośnikowych EVENT 208A, po jednym na każdą stronę balkonu (boki Sali). Fotele znajdujące się z tyłu widowni na balkonie obejmują swoim zasięgiem główne grona głośnikowe.

 

 

Czym charakteryzuje się system EVENT26A?

 

Zastosowany system EVENT26A jest liniowym systemem aktywnym, charakteryzującym się niską wagą (topy ważą tylko 16,5 kg, suby 37 kg), wbudowanym DSP z automatycznymi filtrami FIR, kątem dyspersji 100 x 10 stopni. Mamy tu bardzo dokładną możliwość regulacji kątów pomiędzy poszczególnymi zestawami głośnikowymi od 0 do 11 stopni, co stopień. System mimo bardzo małych gabarytów charakteryzuje się bardzo dalekim zasięgiem, a to dzięki zastosowaniu pomiędzy dwoma 6,5 calowymi głośnikami średnio-niskotonowymi, drivera z najmocniejszej serii DAS AUDIO – AERO. Maksymalny SPL wynosi 131 dB, dzięki czemu system ten może być stosowany nie tylko w Sali widowiskowej, ale również na zewnątrz przy relatywnie niskiej cenie w stosunku do konkurencji.

 

 

System liniowy zdecydowanie lepiej sprawdza się do nagłośnienia dużych powierzchni, ponieważ pozwala na „wycelowanie” każdego zestawu głośnikowego o wąskiej propagacji wertykalnej, po dokonanej symulacji w konkretne miejsce widowni, dzięki czemu pokrycie dźwiękiem, ciśnienie akustyczne o równomierność słyszanych częstotliwości jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku systemów point source.

Wróć