Na czym polega adaptacja akustyczna pomieszczeń?

Jakość dźwięku zależy od sprzętu, instrumentów muzycznych oraz techniki wykonawcy, oraz realizatora. Jednak często najważniejszą kwestią okazuje się być adaptacja akustyczna pomieszczenia.

 

Polega ona na odpowiednim rozmieszczeniu źródeł dźwięku i użyciu odpowiednich ustrojów akustycznych w celu wygłuszenia pomieszczenia. Wygłuszenie oznacza zniwelowanie zbędnych fal dźwiękowych, powodujących niepotrzebny pogłos. Z roku na rok dostępne są nowe rozwiązania, aby poradzić sobie z akustyką pomieszczenia.

 

Adaptacja akustyczna pomieszczenia – postępowanie

 

Pierwszy krok do dobrze zrealizowanego projektu to wykonanie odpowiednich pomiarów akustycznych. Każde pomieszczenie powinno być rozpatrywane indywidualnie, aby stworzyć plan, który pozwoli osiągnąć oczekiwane efekty. Nagłośnienie nie może powodować tak zwanego zjawiska pogłosu, czyli kilkukrotnego odbierania, przez słuchacza, tego samego, odbitego sygnału dźwiękowego, w różnych odstępach czasu oraz o różnym natężeniu. Dobra adaptacja akustyczna pomieszczeń może zniwelować to zjawisko.

 

Jeśli adaptowane pomieszczenie ma kształt prostokątny, głośniki nie powinny być kierowane prosto w przeciwległą ścianę, ale w miejsca, gdzie dźwięk ulegnie rozproszeniu. W przypadku, gdy słuchacz ma możliwość usiąść w pobliżu ściany, najlepiej użyć głośników  wiszących. W każdym przypadku dobrze sprawdzi się zastosowanie większej ilości głośników o mniejszej mocy. Dokładna odległość pomiędzy sprzętem oraz kierunek każdego głośnika mają duże znaczenie, dlatego najlepiej zlecić montaż doświadczonej firmie.

 

Pomieszczenia, które szczególnie wymagają adaptacji akustycznej

 

Sale teatralne i koncertowe, na których wykonawcy są doskonale słyszalni, nawet w ostatnich rzędach, a także kina zostały celowo zaprojektowane tak, aby wszystkie dźwięki rozbrzmiewały w nich równomiernie. Żaden element budowy nie pojawił się z przypadku.  Warto wiedzieć, że nawet piętrowe rozmieszczenie siedzeń wpływa na odpowiednią akustykę.

 

Dobra akustyka jest potrzebna na dużych salach wykładowych i konferencyjnych, a także obiektach rządowych. Odpowiednie nagłośnienie jest niezbędne w klubach muzycznych, galeriach handlowych oraz na dworcach, gdzie ważne jest, aby każdy komunikat był wyraźnie słyszany na całym terenie obiektu.

 

Wróć