Jak zadbać o akustykę sali konferencyjnej?

Prawidłowe zaprojektowanie sali konferencyjnej może stanowić nie lada wyzwanie. Meble w sali muszą być ustawione tak, aby wszyscy słuchacze z każdego miejsca dobrze słyszeli mówcę i mogli komfortowo uczestniczyć w dyskusji.

 

Istotne jest także, aby dźwięki z wewnątrz nie wydostawały się na zewnątrz. W salach konferencyjnych w standardowym wyposażeniu znajdują się projektory multimedialne, głośniki i systemy telekonferencyjne, a także systemy maskowania dźwiękiem, które zapewniają prywatność rozmów. Dźwięki, które wydobywają się z głośników, odbijają się od twardych powierzchni ścian, co prowadzi do powstania pogłosu. Aby poprawić zrozumiałość mowy, należy zredukować ilość odbić dźwięków od sufitu i ścian.

 

 

O dobrą akustykę sali konferencyjnej powinno się zadbać już w trakcie tworzenia projektu. Nasza firma zajmuje się projektowaniem pomieszczeń w taki sposób, aby dźwięk mógł się rozchodzić jak najlepiej. Często korzystamy z sufitów akustycznych, które dobrze pochłaniają dźwięki w niskich częstotliwościach. Ściany z kolei powinny charakteryzować się wysoką dźwiękoizolacyjnością oraz dźwiękochłonnością. Na dwóch z nich (przylegających do siebie), można umieścić panele dźwiękochłonne, dzięki czemu zminimalizowane jest wielokrotne odbicie fal od równoległych powierzchni.

 

 

Adaptacja akustyczna sal konferencyjnych

 

 

Sposobem na poprawę akustyki w sali konferencyjnej są adaptacje akustyczne. Aby mogły być przeprowadzone prawidłowo, trzeba wykonać liczne obliczenia i pomiary dźwięków w pomieszczeniu. Dlatego etapem przedprojektowym jest wykonanie ekspertyzy akustycznej, która pozwoli na opracowanie najbardziej efektywnego sposobu wyciszenia.

 

 

W salach konferencyjnych trzeba także zadbać o równomierny rozkład pola akustycznego. Ponadto, wprowadza się miejscowo elementy dźwiękochłonne, które ograniczają powstawanie pogłosu. Odpowiednio dobrane materiały akustyczne, takie jak wykładziny ścienne i sufitowe, są w stanie zapewnić lepszą słyszalność i zrozumiałość mowy w salach konferencyjnych. Najlepiej jest umieścić je na suficie, gdyż wówczas nie będą się wyróżniać na tle innych elementów pomieszczenia i nie przeszkodzą w dowolności aranżacji wnętrza.

 

Wróć